Personal Details
Name Nasser Al-Mohammed Al-Ahmed Al-Jaber Al-Mubarak Al-Sabah
Born December 22, 1940
Marital status Married with two sons
Educational Details
1955 - 1959 G.C.E. –General Certificate of Education– United Kingdom.
(Ordinary level - 8 O level)
(Advanced level - 6 A level)
1959 - 1960 Higher Diploma in French language studies.
1964 B.A. Degree in Political Science and Economics from the University of Geneva – Switzerland.
Languages Arabic – French –English – some Persian
Professional Experience
15 August 1964 Third Secretary at the Ministry of Foreign Affairs.
2 October 1964 Joined the Permanent Mission of Kuwait to the United Nations in New York.
1 June 1965 Transferred from the Kuwait Permanent Mission in New York to the Ministry of Foreign Affairs.
5 December 1965 Minister Plenipotentiary at the Ministry of Foreign Affairs.
16 December 1965 First Permanent Representative of the State of Kuwait to the European Office of the United Nations in Geneva.
April 1966 Inaugurated the First Premises of the Kuwait Permanent Mission in Geneva.
June 1966 First Consul General of Kuwait to the Swiss Confederation in Geneva.
6 October 1968 Ambassador Extra-Ordinary and Plenipotentiary to Iran.
1971 Non-resident Ambassador to Afghanistan.
1975 – 1979 The Dean of the Diplomatic Corps in Iran.
1975 – 1979 The Dean of the Diplomatic Corps in Afghanistan.
22 May 1979 Transferred to the Ministry of Foreign Affairs.
1979 – 1985 Under Secretary of the Ministry of Information.
1985 – 1988 Minister of Information.
President of the National Council for Culture, Arts, and Letters.
1988 – 1990 Minister of Social Affairs and Labour.
June 1990 - April 1991 Minister of State for Foreign Affairs.
1991 - 2006 Minister of Al-Diwan Al-Amiri Affairs (Royal Court).
February 2006 - November 2011 Prime Minister of the State of Kuwait.
7 February 2006 Appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 22nd Government of the State of Kuwait.
8 February 2006 By the order of His Highness the Amir, bestowed the title as: “His Highness Sheikh Nasser Al-Mohammed Al-Ahmed Al-Jaber Al-Mubarak Al-Sabah, Prime Minister of the State of Kuwait”.
2 July 2006 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 23rd Government of the State of Kuwait.
6 March 2007 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 24th Government of the State of Kuwait.
20 May 2008 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 25th Government of the State of Kuwait.
17 December 2008 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 26th Government of the State of Kuwait.
20 May 2009 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 27th Government of the State of Kuwait.
5 April 2011 Re-appointed as the Prime Minister of the State of Kuwait. By an Amiri Decree by the order of His Highness the Amir entrusted with forming the 28th Government of the State of Kuwait.
Other Facts
  He was the youngest “Dean of the Diplomatic Corps” in the world, during his tenure in Iran as Ambassador.
August 1990 Undertook the task of supervising the Kuwaiti media in the first months of the occupation and operated the first Kuwaiti broadcasting station in exile.
August 1990 His voice was the first Kuwaiti voice to be heard over the radio during the Iraqi aggression, saying "This is Kuwait".
October 1990 He authorized the daily publishing of "The Voice of Kuwait" newspaper which represented the Kuwaiti People.
September / October 1990 Representative of the late Amir,His Highness Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah at a number of international events, and an emissary of His Highness to a number of world leaders.
November 1990 Representative of the Late Amir, His Highness Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah in the celebration of the Enthronement of the Emperor of Japan.
21 June 1999 Representative of the Late Amir, His Highness Sheikh Jaber  Al-Ahmad Al-Sabah in the celebration of the Centennial Anniversary of the Anglo-Kuwaiti Treaty, held in the United Kingdom.
11 October 2000 On behalf of the Late Amir, His Highness Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah inaugurated the Pavilion of the State of Kuwait, in the Britannia Royal Naval College – Dartmouth, in Devon, South West England.
17 September 2008 The principal guest at the Iftar reception hosted by His Excellency President Georg W. Bush on the occasion of the month of Ramadan.
25 September 2008 His Highness headed the round table discussion on "Education & Health" at the United Nations head-quarters in New York with the participation of His Excellency President of the Republic of Slovenia.
22 September 2009 His Highness headed the second round table at the Summit on Climate Change at the United Nations head-quarters in New York with the participation of Her Excellency President of the Republic of Finland.
8 December 2009 First Kuwaiti Prime Minister to ascend the podium at the National Assembly and stand for interpellation by a member of the Assembly.
16 December 2009 His Highness won a majority Parliamentary Vote for the non-cooperation motion submitted by some MP’s following the interpellation.
18 December 2009 His Highness headed the Kuwaiti delegation to the 15th United Nations Summit on Climate Change representing His Highness the Amir.
20 September 2010 His Highness the Prime Minister chairs the U.N Second round table session on Education and Health – N.Y.
19 May 2012 Representative of H.H the Amir, Sheikh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, to the United Kingdom to attend the Diamond Jubilee celebrations of Queen Elizabeth II's 60-year reign.
21 September 2012

His Highness inaugurated his program at the University of Durham in the United Kingdom (facing the political challenges in the Middle East), where his name was given to the scientific Chair headed by Professor Anoush Ihtishami, in recognition of the support of His Highness to this program.

25-27 March 2015 Representative of H.H the Amir of the State of Kuwait, Sheikh Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, to attend the State funeral of Singapore's former Prime Minister, Mr. Lee Kuan Yew.
Conferences
1979 – 1988 Headed the Kuwait Delegations to many conferences of the Arab Ministers of Information.
1988 – 1990

Headed the Kuwait Delegations to many conferences of the Arab Ministers of Social Affairs and Labour. Headed the Kuwait Delegations to many conferences of International Organizations for Labour in Geneva.

19 - 27 September 2008 Headed the Kuwait Delegation participating in the work of the 63rd session of the General Assembly in New York.
18 - 28 September 2009 Headed the Kuwait Delegation participating in the work of the 64th session of the General Assembly in New York.
16 - 18 December 2009 Headed the Sate of Kuwait Delegation participating in the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) in Copenhagen – Kingdom of Denmark.
15-25 September 2010 Headed the Kuwait Delegation participating in the work of the 65th session of the General Assembly in New York.
16-25 September 2011 Headed the Kuwait Delegation participating in the work of the 66th session of the General Assembly in New York.
Committees
  Chairman of the Petroleum Information Committee (at the Ministry of Information).
January 2002 Head of the Celebration Committee on the return of the Late Amir His Highness Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah, from his treatment trip abroad.
Organizations & Association
  Honorary President of the Historical Vehicles Committee.
  Honorary President of the Cars and Motorcycles Club.
  Honorary President of the Historical Car Museum.
  A member in various Kuwaiti International friendship associations.
Academic Contributions
March 2010 Donor of the Sheikh Nasser Bin Mohammed Al-Sabah Chair in International Relations, Security and Regional Politics. Durham University, United Kingdom.
 
Decorations
November 1968 The Persian Imperial Decoration of the First Degree from the Shah of Iran.
1984 Decoration of the First Rank of Knight from the Mayor of Paris Jacques Chirac.
15 August 1993 The First Degree National Decoration of the Republic of Argentina, from His Excellency the Argentinean President Carlos Menem.
7 October 1994 The Highest Decoration of Knight of the Republic of Senegal from His Excellency the Senegalese President Abdou Diouf.
3 November 1996 Appreciation Certificate of the Rank of Excellence from the Organization of the Islamic Conference.
16 September 1997 The Most Distinguished Decoration of the Rank of Lion of Finland by His Excellency the President of the Republic of Finland Marti Ahtisaari.
15 November 2005 ‘The Giglio’ Symbol, being the highest decoration  of the city of Florence,  presented by the Mayor of  Florence - Italy, on the occasion of the Fifteenth Anniversary celebrations of the foundation of the Italia-Kuwait National Association.
17 June 2006 Received a medal of honour from the Union of Arab War Veterans and Victims of War, in recognition and appreciation of his work and commendable efforts for War Veterans in his country and nation – Srian Arab Republic.
12 September 2006 Distinguished Decoration of France's 'Legion of Honour' with Grand Officer Class, conferred by H.E. Jacques Chirac, President of the Republic of France, presented by H.E Dominique De Villepin, Prime Minister of the Republic of France, at the Matignon Palace - the Official Seat of the Prime Minister of France.
28 January 2007 The First Degree National Decoration “Qaladat Al-Istihaqaq” bestowed by H.H Sheikh Hamad Bin Khalifa Al-Thani, Emir of the State of Qatar.
29 January 2007 The First Degree National Decoration “Al-Ittihad” bestowed by H.H Sheikh Khalifa Bin Zayed, President of the United Arab Emirates.
9 April 2007 Received decoration of “Grande Croix de l'Ordre National du Mérite” of the Republic of Senegal from His Excellence the Senegalese President Abdoulaye Wade.
30 May 2007 The Highest Indonesian Order of Merit received from His Excellency Susilo Bambang Yudhoyono, President of the Republic of Indonesia.
13 December 2007 Received a copy of the key of the city of Tirana on the occasion of his state visit to the Republic of Albania.
27 May 2008 Sash of Civil Merits from His Majesty King Juan Carlos I King of Spain.
19 September 2008 Awarded the “President’s Medal“ from the George Washington University in appreciation for his services to his country and people - The United States of America.
16 July 2009 Decoration of Grand Officer of Benin's Legion of Honour conferred by H.E. the President of the Republic of Benin, Dr. Boni Yayi.
19 July 2009 Decoration of Commander of the “Ordre de la Grande Etoile de Djibouti” conferred by H.E. the President of the Republic of Djibouti, Mr. Ismail Omar Guelleh.
23 July 2009 Order of the Royal Family 1st Class, conferred by His Majesty King of the Kingdom of Swaziland, Mswati III.
16 April 2010 The National Order of Merit (highest ranked order) from His Excellency the President of the Republic of France Nicholas Sarkozy.
26 July 2010 The City key of Santiago, the Republic of Chile, from the Mayor of Santiago for the role of His Highness in boosting Kuwaiti-Chilean ties.
16 November 2011 The medal of Honorary Citizenship from Lulzim Basha, Mayor of Tirana, Republic of Albania, in recognition of the efforts of His Highness in promoting Kuwaiti-Albanian  relations in all domains.
22 May 2014 Ph.D honoris causa from the University of Roma Tor Vergata in the field of comparative legal systems and international relations.
23 May 2014 The medal of “Sigillum Magnum”, one of the highest academic awards of the University of Bologna, Italy, in recognition of the outstanding efforts of His Highness in supporting dialogue among civilizations as well as promoting cultural and political communication in the world.
14 January 2015 A copy of the Pact of Umar, a letter from Caliph Omar ibn Al-Khattab to the people of Ilia' (Jerusalem) when the Muslims opened it in 638 AD, where he assures them of the security of their churches and their properties. The Pact of Umar is considered to be one of the oldest and the most important documents in the regulation of the relationship between religions. His Beatitude Patriarch John X Yazigi, Patriarch of Antioch and All the East for Greek Orthodox, offered it to His Highness in recognition of his efforts to promote dialogue among civilizations.
25 March 2015 The Medal of Honor of the Arab Union for Veterans and War Victims, conferred to His Highness by the General Assembly of the Union during its 25thsession held in the Kingdom of Morocco, in recognition of His Highness outstanding efforts to support the veterans of his country and of the Arab nation.
25 November 2016 "Schola Genevensis Medal 1559 " from the University of Geneva - Swiss Confederation, to mark the graduation of His Highness in 1964 and the 50th anniversary of diplomatic relations between Kuwait and Switzerland.